Kreatywne wakacje przedszkolaka

Wakacje to czas wolny dla przedszkolaków, jednak dla ich rodziców już nie zawsze. Najczęściej ich urlop trwa tydzień lub dwa, spędzają go na wakacyjnych wyjazdach z dziećmi lub odpoczynku w domu. W tym okresie pojawia się zatem problem organizacji czasu wolnego dla pełnego energii, ciekawego świata i niestety szybko nudzącego się małego człowieka. Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów na udane wakacje przedszkolaka.

people-children-child-happy-160946

Tydzień z mamą i tatą

Dwumiesięczny urlop jest raczej niemożliwy, rodzice, jeżeli pracują, nie są w stanie całych wakacji poświęcić dziecku, mogą jednak spędzić z nim tydzień lub dwa. Niech to będzie czas zaplanowany z myślą o nim, uwzględniając jego zainteresowania, oczekiwania, ale też możliwości. 2-3-letnie dziecko z pewnością nie zdobędzie z Tobą najwyższego szczytu w Polsce, ale z przyjemnością odwiedzi zamek, w którym przygotowano atrakcje dla najmłodszych. Pamiętaj, aby te kilka dni nie było wypełnionych aktywnościami od rana do wieczora, nie planuj wszystkiego co do minuty, pozwólcie sobie na nieco swobody, relaksu i spokoju. Nie musicie każdego dnia odwiedzać nowych miejsc, zwiedzać oraz korzystać z drogich atrakcji. Najważniejsze jest to, abyście czas spędzili razem, poświęć dziecku uwagę. Możliwości jest wiele – wyprawy do lasu i parku, całodniowe pikniki, podczas których możecie pograć w piłkę, pojeździć na rowerze lub po prostu się pośmiać.

W domu nie musi być nudno

Brak pomysłów na kreatywną zabawę to powszechnie znany problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Nie wiesz, co możesz robić ze swoim dzieckiem w domu? Skorzystaj z naszych pomysłów!

• Wspólne gotowanie – dzieci lubią spędzać czas w kuchni. Przypatrują się mamie, która gotuje obiad, często chcą pomagać. Nie zabraniajmy im tego, wspólne pieczenie ciasteczek lub babeczek, przygotowywanie kolacji i obiadu pozwoli Ci przyrządzić codzienny posiłek i spędzić czas z maluchem.
  • Ciepło zimno – tę zabawę zna każdy rodzic. Chowanie oraz szukanie przedmiotów odsłania w dziecku ducha odkrywcy. Nie sposób się nudzić, kiedy za każdym razem szukamy czegoś innego i możemy zajrzeć w różne miejsca. Kiedy za oknem panuje słoneczna pogoda, warto pobawić się na świeżym powietrzu.
  • Malowanie twarzy – zabawa dla całej rodziny. Kup specjalne farby do malowania twarzy i odkryj w sobie artystę. Malujcie siebie nawzajem, a później zróbcie sobie zabawną sesję zdjęciową.
  • Skarby z lasu – wybierzcie się na spacer do lasu i nazbierajcie leśnych skarbów, jak szyszki, liście, patyki, korę drzew i wszystko, co tylko Wam się spodoba. Potem stwórzcie tego kolaż, będziecie mieć świetną pamiątkę z wakacji.

Twoje dziecko bawi się samo

Potrzebujesz godziny dla siebie? W porządku, zasłużyłeś na nią. Co w tym czasie może robić Twój maluch? Poproś go, aby stworzył dla Ciebie dużą laurkę, taką na większym kartonie. Może również pouczyć się piosenek, które można słuchać  z radia bądź telewizora. Z pewnością szybko nie znudzi się przy poszukiwaniu skarbu. Schowaj mu jakiś przedmiot, może być to coś słodkiego lub jakiś drobiazg. Powiedz, że jeżeli go znajdzie, to będzie należał do niego.

Podczas kiedy rodzice są w pracy dziećmi najczęściej zajmuje się babcia lub zaufana opiekunka. Istnieje również możliwość zapisania malucha do przedszkola w Piasecznie, gdzie skorzystać można z programu „Wakacyjna Summer School„. Pamiętaj jednak, aby wolny czas, który masz po powrocie z pracy, poświęcić na wspólną zabawę.